Android zosadil Symbian z trónu platforiem pre smartfóny

Recenzie na najnovšie mobily HTC a informácie o Androide 2.3

Android zosadil Symbian z trónu platforiem pre smartfóny

Poslaťod Chochi v Uto Feb 01, 2011 5:07 pm

Inteligentným mobilným telefónom už kraľuje operačný systém Android. Platforma od Google v poslednom štvrťroku 2010 prekonala v popularite systém Symbian od Nokie. Stalo sa tak prvýkrát za desaťročnú existenciu trhu so softvérom pre pokročilé mobilné telefóny - tzv. smartfóny.

Analytická spoločnosť Canalys uviedla, že výrobcovia mobilov predali 32,9 milióna telefónov s Androidom, čo oproti poslednému kvartálu 2009 predstavuje sedemnásobný nárast. Telefónov so Symbianom sa predalo 31 miliónov.

Táto skutočnosť ďalej zvyšuje tlak na Nokiu, ktorá zápasí o udržanie pozície svetovej jednotky na trhu s vyspelými mobilnými telefónmi. Naopak, Google môže byť spokojný s výsledkami Androidu, ktorý je na rozdiel od Symbianu softvér s otvoreným zdrojovým kódom. Očakáva sa, že v dohľadnom čase budú ľudia na prístup na internet viac používať mobilné telefóny než počítače. Spomedzi kľúčových hráčov odmietajú používať Android ako operačný systém už len Apple, kanadský výrobca RIM a fínska Nokia. Android sa však stal softvérovým základom úspešných ázijských výrobcov Samsung, HTC a LG Electronics.

V poslednom štvrťroku minulého roka systém Symbian utrpel pre problémy jeho vlastníka a hlavného užívateľa Nokia. Spoločnosť z Helsínk aj minulý týždeň uviedla, že vstup do tohto roka nesplnil očakávania. Konkurenti odhryzli ešte väčší podiel na trhu smartfónov. S poklesom trhového podielu rastie tlak na nového šéfa Nokie. Stephen Elop má predstaviť novú stratégiu firmy 11. februára.

Elop zatiaľ povedal len toľko, že chce zaútočiť na americký trh a údajne sa nebráni ani zmene stratégie vo využívaní softvéru. Podľa analytikov by to mohlo znamenať, že Nokia tento rok predstaví telefóny s konkurenčným Androidom.

Canalys na záver správy uviedol, že trh so smartfónmi v poslednom kvartáli 2010 vzrástol medziročne o 89 percent. Celkovo sa za štvrťrok predalo 101 miliónov smartfónov.

Zdroj:
Kód: Vybrať všetko
http://vat.pravda.sk/android-zosadil-symbian-z-tronu-platforiem-pre-smartfony-p32-/sk_vtech.asp?c=A110201_132949_sk_vtech_p29
Chochi
Site Admin
 
Príspevky: 168
Registrovaný: Sob Nov 06, 2010 4:52 pm


  • Reklama

Späť na Novinky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

TOPlist
cron