Zelený sršeň to s kvalitou nepreháňa

Zelený sršeň to s kvalitou nepreháňa

Poslaťod Chochi v Uto Feb 01, 2011 5:12 pm

Akčná komédia Zelený sršeň (The Green hornet) by sa dala zhrnúť ako veľká premrhaná šanca.

Obrázok
Hrdinovia Gondryho filmu The Green Hornet - vpravo Britt Reid alias Green Hornet (Zelený sršeň), vľavo jeho pomocník Kato.
Autor: Outnow.ch


Zelený sršeň vychádza z komiksu so 75-ročnou históriou, vo vedľajšej úlohe sa v nej objavuje Cameron Diazová a dokonca sa premieta aj v 3D. Zo všetkého však ponúka len slabý odvar, a tak napokon ostáva len priemernou paródiou. Od prívlastku "premrhaný čas" film zachraňuje len zopár dobrých vtipov, krásne autá a štýlové bojové scény.

Britt Reid sa vedel narodiť. Vďaka otcovi, ktorý vybudoval vplyvné noviny, sa má doslova ako prasa v žite. Krásne slečny večer prevedie zbierkou luxusných aut a ráno im dá autogram a posledné zbohom. Na iné mu čas neostáva. Až do chvíle, keď otec zomrie a Britt zdedí jeho denník aj pomocníka Kata, ktorý mu čoskoro predvedie, že nerobí len tú najlepšiu kávu na svete. Dokáže aj na počkanie premeniť auto na žihadlo, pred ktorým aj Kitt z Knight Ridera vyzerá ako trabant. Britt sa rozhodne využiť nové možnosti a stvorí legendu - superhrdinu Zeleného sršňa, pred ktorým nie je žiaden zločinec v bezpečí. O pokojný spánok však čoskoro oberie celé mesto.

Rogen si postavu na mieru neušil
Pre pochopenie tejto uletenej zápletky treba vedieť, že pochádza z rovnomennej rozhlasovej série z roku 1936. Mená hrdinov aj pointa ostali rovnaké, v 30. rokoch to však tvorcovia ešte mysleli vážne. Nasledovali dva televízne seriály v 40. rokoch a Zeleného sršňa sa s láskou ujalo aj to najvhodnejšie médium - komiks. V 60. rokoch vznikol ďalší seriál, a práve ten má s dnešným filmom spoločné najviac. Postavu Kata, ktorá je o mnoho zaujímavejšia než hlavný hrdina, stvárnil legendárny Bruce Lee.

S hereckými výkonmi je to v Zelenom sršňovi presne podľa najlepších tradícií oddychového žánru - s kvalitou to nepreháňa. Jediná prvoligová hviezda Cameron Diazová hrá takmer zanedbateľnú úlohu, jej prínosom je len niekoľko nežných úsmevom a zopár menej nežných úderov. Hlavná postava, ktorú stvárnil Seth Rogen, nepochybne diváka rozčuľovať má. Predsa len je to rozmaznaný synáčik s neuveriteľným egom a nulovými schopnosťami.

Rogen však rozčuľuje až príliš. Či to bol jeho herecký zámer, je napokon úplne jedno. O to lepší dojem však popri ňom zanecháva Jay Chou ako Kato. Pod maskou superhrdinu je od svojho predchodcu Brucea Leeho takmer nerozoznateľný. Na rozdiel od Rogena to tiež nepreháňa s gestikuláciou či plytkými monológmi. To je síce zásluha scenára, no keďže aj ten má na svedomí Seth Rogen, nie je ho za čo ľutovať.

Neodpustiteľne slabé efekty
To, že má Zelený sršeň prinajlepšom kvality akčnej retroparódie, je jasné a ťažko to filmu, ktorý sa inak ani netvári, vyčítať. Čo je však neodpustiteľné, sú absolútne premrhané možnosti, ktoré snímke dáva formát 3D. Zopár akčných scén s Jayom Chou vyzerá veľmi sľubne. Nimi sa to však aj končí. Chvíľami je až divák na pochybách, či by sa film pohodlnejšie a hlavne bez rozdielu nedal sledovať aj bez okuliarov. Komiksový štýl, úžasné superautá a Katovo karate pritom ponúkajú potenciál, o akom môžu iné 3D snímky len snívať.

Čo teda zostáva, je humor. Chvíľami funguje, chvíľami nie. Nudia najmä Rogenove detinské monológy, z každého mohli v strižni pokojne pár minút vyradiť. Zábavné sú najmä vynaliezavé bitky v štýle Jackieho Chana a sem-tam zaboduje aj slovný humor. Aj ten však vyznieva podstatne lepšie v angličtine a slovenský divák čítajúci titulky je tak oň podstatne ukrátený.

Hodnotenie Pravdy: 2 z 5 hviezdičiek

Zelený sršeň / USA 2011 / réžia: Michel Gondry / scenár: Seth Rogen, Evan Goldberg / hudba: James Newton Howard / hrajú: Seth Rogen, Jay Chou, Cameron Diazová, Christoph Waltz a iní / slovenská premiéra: 27. januára

Zdroj:
Kód: Vybrať všetko
http://kultura.pravda.sk/recenzia-zeleny-srsen-to-s-kvalitou-neprehana-f4m-/sk_kfilm.asp?c=A110201_082903_sk_kfilm_p47
Chochi
Site Admin
 
Príspevky: 168
Registrovaný: Sob Nov 06, 2010 4:52 pm


  • Reklama

Späť na Recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

TOPlist
cron